Σημειώθηκε στις 17 Ιανουαρίου 2022
Σημειώθηκε στις 13 Ιανουαρίου 2022
Ένα σύντομο on-line ερωτηματολόγιο όπου σας ζητάτε να αξιολογίσετε την ποιότητα του παρόντος συστήματος, την προσθετική του αξία, να μοιραστείτε τις σκέψεις σας σε χαρακτηριστικά που πιστεύετε ότι λείπουν και μπορούν ή θα έπρεπε να προστεθούν, κ.λ.π. Δεν θα διαρκέσει περισσότερο από 2-3 λεπτά.
Σημειώθηκε στις 13 Ιανουαρίου 2022
Διάδοση του έργου CAT SL μέσω του προφίλ στο LinkedIn
Σημειώθηκε στις 4 Ιανουαρίου 2022
H πρώτη πνευματική εκροή του έργου CAT-SL EL01-KA203-079232 βρίσκεται στον σύνδεσμο IO1.
Σημειώθηκε στις 15 Δεκεμβρίου 2021
H πρώτη πολλαπλασιαστική δράση του έργου CAT-SL EL01-KA203-079232 θα λάβει χώρα στις 13.1.2022 στις 2-3.30 μμ μέσω διαδικτυακής εκδήλωσης που θα μεταδοθεί μέσω zoom στον σύνδεσμο: https://upatras-gr.zoom.us/j/94751767100?pwd=RjE5WWpFNTNGL2owdzR5T1JjRnVZZz09 και είναι ανοικτή στο κοινό. Θα γίνει παρουσίαση των στόχων του έργου, της κοινοπραξίας και των μέχρι σήμερα ερευνητικών αποτελεσμάτων σχετικά με την υλοποίηση πλατφόρμας για την αυτόματη διδασκαλίας της νοηματικής γλώσσας. Θα ακολουθήσει συζήτηση.
Σημειώθηκε στις 14 Δεκεμβρίου 2021
Το έργο CAT-SL παρουσιαστηκε στην ετήσια Έκθεση Μεταφοράς Τεχνογνωσίας PatrasIQ ( https://www.patrasiq.gr ) ως μέρος του εικονικού περιπτέρου του Εργαστηρίου Επεξεργασίας Σήματος και Επικοινωνιών του Πανεπιστημίου Πατρών. Το PatrasIQ προωθεί τη διασύνδεση κορυφαίων ερευνητικών/τεχνολογικών επιτευγμάτων της ακαδημαϊκής και ερευνητικής κοινότητας και του παραγωγικού τομέα. Είναι μια συνεργασία του Υπουργείου Ανάπτυξης & Επενδύσεων, του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων, του Πανεπιστημίου Πατρών, του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου, της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας και του Επιμελητηρίου Αχαΐας.
Σημειώθηκε στις 21 Οκτωβρίου 2022
H δεύτερη πολλαπλασιαστική δράση του έργου CAT-SL EL01-KA203-079232 έλαβε χώρα στις 21.10.2022 στο πανεπιστήμιο του Πόρτο. Σε αυτή την ανοιχτή εκδήλωση παρουσιάστηκαν τα μέχρι σήμερα ερευνητικά αποτελέσματα και η τρέχουσα υλοποίηση της πλατφόρμας για την αυτόματη διδασκαλία της νοηματικής γλώσσας. Την εκδήλωση συνόδευσαν ομιλίες και παρουσιάσεις σχετικών δραστηριοτήτων από συναφή έργα.
Σημειώθηκε στις 20 Ιανουαρίου 2023
H τρίτη πολλαπλασιαστική δράση του έργου CAT-SL EL01-KA203-079232 έλαβε χώρα στις 20.1.2023 στο Ντεν Μπος της Ολλανδίας. Στην ανοιχτή εκδήλωση παρουσιάστηκε η πλατφόρμα αυτόματης διδασκαλίας της νοηματικής γλώσσας και παρουσιάστηκαν τα τελευταία ερευνητικά αποτελέσματα. Η εκδήλωση στέφθηκε με επιτυχία και έδωσε στους παρευρισκόμενους την ευκαιρία να ενημερωθούν τόσο για την εξέλιξη του έργου όσο και για σχετικές δραστηριότητες και πρωτοβουλίες από άλλα έργα στον τομέα.
Σημειώθηκε στις 13 Ιουλίου 2023
Η τέταρτη πολλαπλασιαστική εκδήλωση μας με τίτλο "Βοηθητική Τεχνολογία για τη Βελτίωση της Επικοινωνίας" ήταν η τελευταία πριν από το πέρας του έργου. Διεξήχθη στην Αθήνα στις 13 Ιουλίου 2023, και περιλάμβανε πολυάριθμες παρουσιάσεις, καθώς και τις τελευταίες ενημερώσεις και παρουσίαση της πλατφόρμας CAT-SL. Η εκδήλωση προκάλεσε σημαντικό ενδιαφέρον ανάμεσα στους παρευρισκόμενους, δείχνοντας θετικά σημάδια ως προς τη χρήση της πλατφόρμας μας στο μέλλον για τη διδασκαλία της Νοηματικής Γλώσσας.