Τα νέα μας

Δημοσιεύθηκε 2 Ιουνίου 2023

Επιστημονική Υβριδική Ημερίδα "Μουσεία χωρίς αποκλεισμούς - Μουσειακές εμπειρίες για άτομα με προβλήματα ακοής"

AMTH Accessibility Workshop

Πραγματοποιήθηκε στις 2 Ιουνίου 2023 με μεγάλη επιτυχία η Επιστημονική Υβριδική Ημερίδα "Μουσεία χωρίς αποκλεισμούς: Μουσειακές εμπειρίες για άτομα με προβλήματα ακοής", η οποία διοργανώθηκε από το Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης στο πλαίσιο του έργου SignGuide. H ημερίδα έγινε με τη συμμετοχή πλήθους φορέων και την παρακολούθησε μεγάλος αριθμός ατόμων με προβλήματα ακοής, ενώ έγινε και επίδειξη της εφαρμογής SignGuide. Σχετικό άρθρο για την ημερίδας αναρτήθηκε από το Αθηναϊκό-Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων, το οποίο αναδημοσιεύτηκε και από πλήθος άλλων ηλεκτρονικών μέσων, ενώ τις εργασίες τις ημερίδας κατέγραψε συνεργείο του τηλεοπτικού σταθμού ΕΡΤ3 και δημισίευσε ο ιστότοπος ertnews.gr.

AMTH Workshop instance 1
AMTH Workshop instance 2
AMTH Workshop instance 3
AMTH Workshop instance 4
AMTH Workshop instance 5
AMTH Workshop instance 6
AMTH Workshop instance 7
AMTH Workshop instance 8
AMTH Workshop instance 9
AMTH Workshop instance 10
AMTH Workshop instance 11
AMTH Workshop instance 12
AMTH Workshop instance 13
AMTH Workshop instance 14

Δημοσιεύθηκε 24 Φεβρουαρίου 2023

Συνάντηση SignGuide στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης

SignGuide meeting photo

Πραγματοποιήθηκε το διήμερο 16 - 17 Φεβρουαρίου 2023 η δεύτερη δια ζώσης συνάντηση όλων των εταίρων στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης. Στη συνάντηση παρουσιάστηκε η τρέχουσα έκδοση της εφαρμογής, καθώς και η πρόοδος στις επιμέρους ΕΕ. Πραγματοποιήθηκε επίσης η εκπαίδευση και ο έλεγχος του συστήματος αναγνώρισης εκθέματος από εικόνες. Τέλος, συζητήθηκε ο προγραμματισμός της πρώτης αξιολόγησης από χρήστες, ενώ τέθηκαν οι επόμενοι στόχοι του έργου.

SignGuide meeting photo 1
SignGuide meeting photo 2
SignGuide meeting photo 3
SignGuide meeting photo 4
SignGuide meeting photo 5
SignGuide meeting photo 6
SignGuide meeting photo 7

Δημοσιεύθηκε 3 Αυγούστου 2022

Καταγραφή περιεχομένου ΕΝΓ

Ολοκληρώθηκε η βιντεοσπόπηση του συνόλου εκπαίδευσης των ερωτημάτων σε ΕΝΓ. Το σύνολο περιλαμβάνει 355 ερωτήματα για τα 10 εκθέματα του έργου. Κάθε ερώτημα νοηματίστηκε από 9 νοηματιστές, 4 εκ των οποίων είναι έμπειροι χρήστες/διερμηνείς και 5 οι οποίοι έχουν την ΕΝΓ ως μητρική. Η καταγραφή πραγματοποιήθηκε σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο του ΕΕΣΤ/ΤΜΗΥΠ του Πανεπιστημίου Πατρών. Το αμέσως επόμενο διάστημα ξεκινάει η επισημείωση του συνόλου εκπαίδευσης, καθώς και η καταγραφή βίντεο ΕΝΓ για το περιεχόμενο των εκθεμάτων (παρουσίαση εκθέματος και απαντήσεις στα ερωτήματα).

Content recording - signer 1
Content recording - signer 2
Content recording - signer 3
Content recording - signer 4
Content recording - signer 5
Content recording - signer 6
Content recording - signer 7
Content recording - signer 8
Content recording - signer 9

Δημοσιεύθηκε 30 Μαίου 2022

Ημερίδα Προσβασιμότητας-Πανεπιστήμιο Θεσσασαλίας (Βόλος)

Volos Workshop instance 1
Volos Workshop instance 2
Volos Workshop instance 3
Volos Workshop instance 4
Volos Workshop instance 5

Δημοσιεύθηκε στις 10 Σεπτεμβρίου, 2020

Εναρκτήρια Συνάντηση SignGuide όλων των εταίρων στη Θεσσαλονική

Kickoff meting photo

Πραγματοποιήθηκε η πρώτη συνάντηση όλων των εταίρων, για να συζητηθούν και να προγραμματιστούν τα επόμενα βήματα. Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης για την πραγματοποίηση της εναρκτήριας συνάντησης της πράξης. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε, μετά από πρόταση του επικεφαλής εταίρου, στους χώρους του Αρχαιολογικού Μουσείου Θεσσαλονίκης την Πέμπτη 10 Σεπτεμβρίου 2020 και ώρα 10 π.μ. - 5 μ.μ.

]
Υλοποιήθηκε στο πλαίσιο της Δράσης ΕΡΕΥΝΩ – ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ - ΚΑΙΝΟΤΟΜΩ και συγχρηματοδοτήθηκε από την Ευρωπαϊκή Ένωση και εθνικούς πόρους μέσω του Ε.Π. Ανταγωνιστικότητα, Επιχειρηματικότητα & Καινοτομία (ΕΠΑνΕΚ) (κωδικός έργου: Τ2ΕΔΚ-00982).
Logo ESPA